Category Archives: Uncategorized

Проживання учасників оплачують організатори!

Ми раді повідомити усім зареєстрованим учасникам, що завдяки підтримці наших німецьких партнерів “Представництво Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні” та “Німецько-російський обмін” організатори “Велофоруму” мають можливість оплатити проживання учасників у готелі “Дружба” під час конференції (одна доба з 10 по 11 жовтня у двомісному номері).

Будь ласка, не оплачуйте проживання самостійно: це буде зроблено централізовано від оргкомітету готелям.

Перевірте, чи ви зареєстровані на конференцію!

Нагадую, що проживання оплачується лише зареєстрованим учасникам конференції: тим, хто сплатив реєстраційний внесок (або був звільнений від сплати внеску та перерахував заставу). Перевірити, чи ви зареєстровані на участь у конференції, можна на цій сторінці.

Якщо вашого прізвища на сторінці немає, це означає, що вас не зареєстровано, можливо, з технічних причин. Будь ласка, у такому разі терміново напишіть про це організаторам isbondarenko (at) avk.org.ua

Прийом презентацій завершується 15 серпня

Організатори “Велофоруму-2015″ шукають цікаві й актуальні презентації та виступи. Термін подання пропозицій – 15 серпня 2015 р.

Це може бути презентація проекту – реалізованого або такого, що перебуває у стадії реалізації, виступ на проблемну тематику, висвітлення іноземних чи українських практик з певної теми, та інші теми, які вкладаються у цілі конференції й будуть цікавими для аудиторії.

Перевага буде віддаватися пропозиціям, які:

  • перетинаються з наскрізною темою цьогорічної конференції: “РЕ-КРЕАЦІЯ: велосипед як засіб пере-творення людей і міст”;
  • є цікавими для максимально широкої кількості учасників, в т.ч. активістів, представників місцевих влад та бізнесу;
  • не були представлені на попередніх конференціях “Велофорум”.

Формати презентацій

На Велофорумі-2015 буде запропоновано декілька форматів обміну інформацією і дискусій:

- Пленарна частина (також відоме як “Plenary”) – класичний формат, всі учасники збираються в великому залі і слухають виступи по черзі. Час виступу – до 18 хвилин;
- Паралельні секції – схожі на пленарі, однак відбуваються паралельними потоками у менших аудиторіях;
- Панельна дискусія – передбачає короткі виступи від 3-5 учасників, і дискусію за участі модератора та аудиторії;
- Круглий стіл – передбачає участь багатьох учасників за одним столом, при цьому час на вступний виступ обмежений 8 хвилинами, час на репліку – 4 хвилинами.
- Виставка проектів – вільний формат, що надає можливість публічного представлення для будь-якого цікавого проекту. Формат передбачає виставку матеріалів  (фотографій, буклетів, плакату А1 та ін) на стендах або столах у фоє конференції, де під час численних перерв на каву учасники конференції зможуть з ними ознайомитись та поспілкуватись з їхніми авторами.

Умови для спікерів

Доповідачі, чиї презентації будуть включені в програму у форматах пленарі, паралельних секцій або панельних дискусій, звільняються від сплати адміністративного внеску за участь в конференції, а також отримують можливість безоплатного проживання в готелі (1 ніч) та компенсацію проїзду до Кривого Рога.

Як подати пропозицію?

Просимо заповнити цю заявочну форму до 15.08.2014, не забувши дати посилання на додаткові матеріали.

Запрошуємо подавати заявки!

Харків обрано приймаючим містом Велофоруму-2016

У конкурсі на право проведення Велофоруму у 2016 році перемогу здобуло місто Харків. Харківські активісти вибороли це право у запеклому змаганні з містами Вінниця, Тернопіль, Миколаїв та Славутич (Київська обл.). Ми щиро вітаємо харків’ян з цим здобутком!

Заявку від міста Харкова подала громадська організація “Міські реформи”, яка заручилася підтримкою ГО “Харківський велосипедний союз”, ГО “Харківська спільнота велосипедистів любителів”, Харківського національного університету будівництва та архітектури (ХНУСА) та Харківського національного автомобільно-дорожного університету (ХНАДУ). Активісти мають робочі стосунки з профільними підрозділами міської влади, зокрема Департаментом у справах сім’ї, молоді та спорту та Департаментом будівництва, архітектури та генерального плану Харківської міської ради. Також планується залучення Департаменту спортивних іміджевих проектів та маркетингу.

LopanStrelkaKharkovХарків – друге за чисельністю мешканців місто в Україні (1,45 млн), яке з 1919 по 1934 роки було столицею Української Радянської Соціалістичної Республіки. Місто має історичний центр, розвинену транспортну мережу та безліч місць відпочинку, в тому числі набережні і зелені зони вздовж річок Харків і Лопань.

Серед цікавих урбаністичних атракцій Харкова можна виділити селище ХТЗ, яке є реалізацією концепції соцмістечка, побудоване в 1930 році. Це місто-супутник тракторного заводу, що мало всю необхідну інфраструктуру для забезпечення побуту та розваг, а зараз є частиною міста Харків. Підвісна канатна дорога туристичний об’єкт та альтернативний вид транспорту, що поєднує спальний район та центр міста. Харківський велосипедний завод, на якому досі випускається легендарний велосипед “Україна”. Будівля Держпрому (1926-1928) у стилі конструктивізму, свого часу найвища споруда у світі.

Члени конкурсної комісії відзначили високу якість заявок від усіх міст, що подавалися на конкурс, особливо Тернополя і Миколаєва. Вони вдячні за заявки та заохочують ці та інші міста подаватись на наступний конкурс, який буде відкритий в кінці 2015 року.

Тим часом запрошуємо активістів, урбаністів, представників міських влад з усіх міст України і закордони подавати заявки для виступу чи презентації на Велофорум 2015, який відбудеться у Кривому Розі 10-11 жовтня.

Запрошення для доповідачів

Оргкомітет Шостої щорічної конференції “Велофорум”, що відбудеться у Львові 11-12 жовтня 2014 року, звертається до усіх зацікавлених осіб із України та інших країн із запрошенням подавати заявки для виголошення доповідей та представлення презентацій у рамках конференцій.

Наскрізною темою “Велофоруму” у 2014 році обрано велосипедну культуру. Доповідачі та учасники під час презентацій та дискусій спробують дослідити такі явища, як культура щоденного користування велосипедами в містах, культура відносин між велосипедистами і автомобілістами, велосипеди як частина урбан-культури, стереотипии і міфи про велосипед у місті, засоби впливу на ставлення людей до велосипеда у місті та інші.

Ключовими темами “Велофоруму-2014″ обрано: (1) ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ велосипедів в містах, в яких велосипедна інфраструктура відсутня або тільки з’являється; (2) НЕВИДИМА ІНФРАСТРУКТУРА: створення дружніх до велосипедистів вулиць, районів і міст без відокремленої велосипедної інфраструктури і без коштів; (3) ВІД МІСТА ДО МІСТА: далекосяжні велосипедні маршрути та міста, через які вони проходять; велосипед як рекреаційне знаряддя; велосипедна культура як елемент туристичної привабливості міст тощо.

Крім ключових тем та наскрізної теми, на конференції будуть представлені проекти, дослідження і найкращі практики й на інші теми, що стосуються велосипедного транспорту, такі як велосипедна інфраструктура (велодоріжки, велостоянки), інтеграція різних видів міського транспорту, безпека учасників руху на дорогах і вулицях, системи громадського велопрокату та інші.

Оргкомітет запрошує охочих зробити доповідь чи презентацію подавати заявки шляхом заповнення електронної форми на сайті www.veloforum.org не пізніше 30 червня 2014 року.

Чекаємо на ваші заявки!